Herryvel elmentünk piacolni, hatalmas nosztalgia ragadt magával, amikor szemben találtam magam egy hatalmas kupac, igazi hamisítatlan gyönyörűséges lila karalábéval, manapság szinte csak a fehéret árulják, hiszen az "biztosan" nem fás... Mégis jól esik az embernek az egyik gyerekkori kedvenc zöldségével találkozni, hiszen hihetetlen mennyiséget ettünk meg belőle nyersen is, kiszaladtunk a kert hátuljába keresztapámnál, felszedtük, csak úgy ímmel-ámmal megtisztogattuk, anya ugyanilyen "alapossággal" meghámozta, és már mehettünk is tovább újabb kalandok után a kert végébe. :) Szerettem mindenhogy: nyersen, párolva, rétegezve jénaiban, rántva... igen, a fehér karalábéhoz nem fűznek ilyen emlékek, épp ezért ez a csodás érzés sem kerít soha a hatalmába... Mivel az utóbbi időben igyekszem nyitottabban viszonyulni a számomra ismeretlen ételek felé, ezért úgy döntöttem, ideje tejszínes levesként kipróbálni...
Épp csak elkezdtem meghámozni ezt a csodát, Herry máris az ajtóban termett, és leteremtett hogy milyen idétlen vagyok, kivette a kezemből a zöldséget, és ezzel meg is oldotta nekem a recept legnehezebb részét. :) Mivel nagyon éhes voltam, ezért úgy döntöttem hogy, a karalábét lereszelem, ezzel is minimalizálva a főzési időt, fűszerezésként reszeltem hozzá egy fél fej hagymát és egy gerezd fokhagymát is:
Kevés napraforgó olajon fűszerekkel (sóval és sok fehér borssal) alaposan körbeforgattam a nyers zöldségeket, amikor egy picit kezdtek lepirulni, felöntöttem egy kevés száraz fehérborral, majd vízzel és egy húsleves kockával tovább ízesítettem, sajnos nem volt elegendő időm egy jó zöldségalaplevet készíteni, ezért beértem a kockával. A napraforgóolaj pedig a nosztalgia miatt szükséges, hiszen ragaszkodom a gyerekkori emlékekhez, az én gyerekkoromban még nem lehetett olíva olajat kapni, így az eredeti alapanyagokhoz hűen készítem, egyébként az olíva nagyon elvinné az ízét... :) Ez pedig nem egy flancos Michelin csillag-os fogás, csak egy falusi puritán ízletes karalábéleves. A reszelés miatt tényleg csak néhány pillanatra van szükség az elkészüléséhez, ezért gyorsan előkészítettem a recept zöldfűszeres részét:
Szerettem volna ha minél ízletesebb, kerek egész étel kerül az asztalra, ezért a következő ízesítőket használtam még:
- majoranna
- kakukkfű
- tárkony
- borsikafű
- petrezselyem
- bazsalikom.
Mindet a tejszínbe kavartam, hiszen a tejszín már csak alig néhány percre - pontosan - egy rottyantásniyra kerül a levesbe, és az elegendő a zöldfűszerek aromájának felvirágozására, hiszen a hosszan tartó hőkezelésben azok elveszítik csodás ízeiket. Került még a tejszínbe egy kevés kukoricakeményítő, a sűrítés segítésére, hiszen nem akartam túl vékony levest, legyen egy kicsi teste... :)
Majd gyorsan bekavartam egy tojásból nokedlit, ami nálam ez igen érzékeny pont, csakis egyféleképpen lehet a kedvemre készíteni, soha nem bírtam felfogni, hogy lehet az hogy ennyire kevés hozzávalóból készülő, egyszerű tésztát, hogy készíthet mindenki másképp. Én nem csak köretként, vagy levesbetétként szoktam készíteni, nekünk akár főételként is az asztalra kerül. Nokedlikészítés szempontjából nálam több alapszabály is van, jelenleg én így készítettem:
Mire a végét is kiszaggattam kész volt az egész leves, csak a tejszín hiányzott, azt hőkiegyenlítéssel tettem a levesre: a kis edénybe óvatosan kis adagokban felengedtem a forró levessel, mikor már majdnem megtelt, visszaöntöttem az egészet a lábasba, csak egy rottyanást vártam meg, kevertem rajta néhányat és kerülhetett is a tányérra:
Nagyon finom lett, ha gyerekkoromban tudtam volna hogy ez ilyen finom, soha nem hagytam volna ki... :)Majd gyorsan bekavartam egy tojásból nokedlit, ami nálam ez igen érzékeny pont, csakis egyféleképpen lehet a kedvemre készíteni, soha nem bírtam felfogni, hogy lehet az hogy ennyire kevés hozzávalóból készülő, egyszerű tésztát, hogy készíthet mindenki másképp. Én nem csak köretként, vagy levesbetétként szoktam készíteni, nekünk akár főételként is az asztalra kerül. Nokedlikészítés szempontjából nálam több alapszabály is van, jelenleg én így készítettem:
1 db tojás
finom liszt
Alapszabályok:
- Ha levesbetétnek készítjük, akkor kissé keményebbre hagyom a tésztát, mert nem finom ha néhány óra alatt felpuhul!
- A tésztába nem teszek sót, csakis a főző vízbe!
- A tésztába nem kerül más: csakis tojás és finomliszt, semmi víz!
- Nem használok nokedliszaggatót, csakis a műanyagedényből egyenesen a
forrásban lévő vízbe szaggatom a tésztát, egy arra tökéletesen alkalmas
vékony anyagú lemezkanállal!
- Nagyon ritka ha főételnek készítem, hogy az alaptésztán változtatok,
szívesebben variálom inkább a szószokat, legutóbb egy kis füstölt
szalonnával készített, párolt brokkolis sajtszósszal készítettem.
Most levesbetétként hasznosítottam, közvetlenül a levesbe szaggattam kiskanállal:Mire a végét is kiszaggattam kész volt az egész leves, csak a tejszín hiányzott, azt hőkiegyenlítéssel tettem a levesre: a kis edénybe óvatosan kis adagokban felengedtem a forró levessel, mikor már majdnem megtelt, visszaöntöttem az egészet a lábasba, csak egy rottyanást vártam meg, kevertem rajta néhányat és kerülhetett is a tányérra: